Palinocka pod Światowidem 2015

Palinocka pod Światowidem 2015
 

Witamy na relacji z pierwszej edycji wydarzenia jakim jest Palinocka pod Światowidem, czyli nasza wersja słowiańskiej Nocy Kupały.

Grupa Pod Napięciem wraz z Krasnostawskim Domem Kultury, Stowarzyszeniem Twórców Kultury „Paleta”, WOPR Krasnystaw, Krasnostawskim Ruchem Ekologicznym „Viridis” oraz Młodzieżowym Domem Kultury zaprosili mieszkańców, a także osoby spoza naszej wioski na krasnostawskie sobótki – „Palinockę pod Światowidem”.

Miejsce okazało się wyjątkowe, Zaułek nadrzeczny ze względu na swoje położenie nad rzeką Wieprz wspaniale wpisywał się w klimat obrzędowy wydarzenia.

W programie znalazły się m.in.

- widowisko obrzędowe: rozpalanie ognisk, puszczanie wianków

- fireshow w wykonaniu Grupy Liczi znanej z projektu „Okno na teatr”,

- tradycyjne sobótkowe ogniska,

- koncert folkowego zespołu Fraktale, który żwawo przygrywał roztańczonej publiczności.

Fraktale to polsko-białoruski duet folkowy. Zespół wyróżnia to, że każdy z Panów gra na co najmniej dwóch instrumentach jednocześnie. Projekt powstał w 2009 roku w lesie pod Lublinem, ale dopiero jesienią 2014 roku muzycy otworzyli się na publikę ze swoim fraktalnym projektem. Wcześniej udzielali się w różnych formacjach folkowych. Fraktale czerpią inspirację z przyrody oraz muzyki ludowej różnych części świata. Posiadają bogate i urozmaicone instrumentarium. Grają m.in. na własnoręcznie wytworzonych: lirze korbowej i didgeridoo.

Licznie przybyła publiczność była zachwycona niespotykanym wydarzeniem. Postanowiliśmy je kontynuować i już szykujemy się do kolejnej edycji an którą serdecznie zapraszamy.

Chcieliśmy zaznaczyć, że wydarzenie jest apolityczne i nie miało charakteru religijnego. Koncentrujemy się na walorach edukacyjnych, historycznych i kulturalnych. Głównym celem inicjatywy jest upowszechnienie wiedzy o tradycyjnej obrzędowości ludowej a także uczczenie najkrótszej nocy w sposób bliski obyczajom naszych przodków.

 

 

 

 
Last modified onsobota, 20 styczeń 2018 13:48
More in this category: « Zaczynamy! Spotkanie z Anią »
Login to post comments